AccessBank 2008-ci ilin nəticələrini elan etdi.
Bakı, 26 yanvar 2009-cu il. “AccessBank”ın artım dinamikası, bank xidmətləri bazarının orta inkişaf tempini qat-qat üstələyir. Fəaliyyətinin 6-cı ilinin nəticələrinə əsasən, dünya maliyyə sektorundakı mürəkkəb vəziyyətə baxmayaraq, AccessBank bir çox fəaliyyət istiqamətlərinə görə ölkədə əhəmiyyətli mövqe tutub.
İl ərzində “AccessBank”ın aktivləri 81% artaraq 241 milyon ABŞ dollarına çatıb. 2008-ci ilin yekunlarına görə, AccessBank kreditləşmə sahəsindəki liderlərdən biridir – belə ki, bankın kredit portfeli 84% artaraq 200 milyonu ötüb, depozit portfeli isə 91% artıb. Bankdan kredit alan müştərilərimizin sayı da 50% artıb – 2007-ci ilin sonunda onların sayı 46 000 nəfər olduğu təqdirdə, indi bu göstərici 70 000 nəfər təşkil edir.
Ümumi kapital iki dəfə - 26,4 milyon ABŞ dollarından 54,5 milyon ABŞ dollarınadək artıb. Ümumi mənfəət isə il ərzində 13 milyon ABŞ dollarınadək yüksəlib.
Bundan əlavə, 2008-ci il ərzində 6 filial açılıb və 200-dən artıq əməkdaş “AccessBank”da işə qəbul olunub. Həmçinin, əlamətdar hadisələr ondan ibarətdir ki, 2008-ci ilin fevral ayında nəinki AccessBank, həmçinin bütün Azərbaycan üçün beynəlxalq bazarda ilk Bond buraxılıb və Fitch reytinq agentliyi tərəfindən AccessBank, Azərbaycanın özəl bankları arasında ən yüksək BB+ reytinqinə layiq görülüb. 2008-ci il, həmçinin, Bankın adının Azərbaycan Mikromaliyyələşdirmə Bankından dəyişlərək AccessBank olması ilə əlamətdar oldu.
“AccessBank”ın Baş Meneceri Endryu Pospilovski ötən ilin yekunlarını şərh edərək bildirib: «Maliyyə dünyasında vəziyyətin mürəkkəb olmasına baxmayaraq, 2008-ci il AccessBank üçün çox uğurlu oldu və bankın uğurları günbəgün artır. Hər ay biz bütün ölkə üzrə 4 000-dən artıq sahibkara yeni kreditlər verirdik və 2008-ci il “AccessBank”a, özünün ən etibarlı tərəfdaş olduğunu müştərilərə sübut etmək üçün imkan yaratdı».

AccessBank completes another successful year in 2008
Baku, January 26, 2009. Despite the strong headwinds facing the banking sector in 2008, AccessBank’s growth continued to outpace that of the Azerbaijan banking sector.
Total assets of AccessBank increased 81% during the year to finish at USD 241 million. AccessBank was also one of the top loan disbursers in Azerbaijan in 2008 as the loan portfolio increased 84% to surpass USD 200 million and the number of borrowing clients increased by 50% to more than 70,000. The deposit portfolio saw similarly impressive growth during the year, increasing by 91%. These factors helped boost total profit to over USD 13 million by year-end.
Six new branches were also opened during 2008 and over 200 employees were recruited to AccessBank’s staff. Other significant events include the successful conclusion in February of AccessBank’s and Azerbaijan’s first bond on international capital market, and receiving the highest rating among Azerbaijan’s private banks from Fitch Ratings (BB+ matching the country ceiling). In addition AccessBank also implemented its successful re-branding in September, from its original name: Microfinance Bank of Azerbaijan (MFBA).
Dr. Andrew Pospielovsky, General Manager of AccessBank, commenting on 2008 said, ”Despite the turbulence in the financial world, 2008 was very successful for AccessBank. We disbursed more than 4,000 loans per month to small businesses all over the country, expanded the branch network to extend modern banking services to a greater portion of the country, and we continued to prove ourselves as the most reliable banking partner for the small businesses and people of Azerbaijan.”