Bakı, 2 mart 2009-cu il. Bu gün AccessBank, fevral ayında Azərbaycan sahibkarlarına, 20 milyon ABŞ dolları məbləğdə 6,500-dən çox kreditin verildiyini elan etdi. AccessBank-ın tarixində bu, bankın 1 ay ərzində verdiyi mikrokreditlərin ən yüksək miqdar və məbləğ göstəricisidir. Rekord sayda mikrokreditlərə, 4.5 milyon ABŞ dollarından artıq məbləğdə 2,000-dən artıq aqrokredit daxildir ki, bu da yeni aylıq rekorddur. Bu rekordun əldə olunmasına, fevral ayında Gəncə regionunda 900-dən artıq sahibkara kredit verən AccessBank-ın Gəncə filialıın böyük rolu olub. Mikrokreditləşmə vasitəsi ilə AccessBank bütünlüklə Azərbaycanda, xüsusən də regionlarda kiçik müəssisələrin inkişafına böyük töhfə verir və bu yolla yeni iş yerlərin açılmasına və iqtisadiyyatın difersifikasiyasına kömək edir.
Baş Menecer Endryu Pospilovski qazanılmış rekordları təqdir edərək dedi: “Biz məhsullarımıza olan tələbatın rekord həddə olduğunu hiss edirik, çünki dünya maliyyə böhranı səbəbindən bir çox təşkilatlar verdikləri kreditləri məhdudlaşdırmağa məcbur olublar. Biz fəxr edirik ki, bu cür mürəkkəb şəraitdə AccessBank Azərbaycanda kiçik sahibkarlıq nümayəndələrinə zəruri maliyyə yardımı göstərməyə və bununla da ölkədə etibarlı biznes tərəfdaşı olduğunu nümayiş etdirməyə qadirdir”.

In February AccessBank disbursed $20m in Micro Loans – a monthly record
Baku, 2 March 2009. Today Access Bank announced that in February it disbursed over 6,500 Micro Loans for USD 20 million to businesses across Azerbaijan. This is the highest number and amount of Micro Loans that AccessBank has disbursed in a one-month period in its history. The record number of Micro Loans included over 2,000 Agro Loans for over USD 4.5 million – also setting new monthly records. This record effort was led by AccessBank’s Ganja branch which alone granted micro loans to over 900 businesses in the Ganja region in February. Through its Micro lending AccessBank is making a leading contribution to the development of small businesses across Azerbaijan and especially in the regions, helping to create jobs and diversify the economy.
General Manager Andrew Pospielovsky, greeting the announcement said: “We are experiencing record demand, as many institutions are forced to restrict their lending due to the global financial crisis. We are proud that, in this difficult environment, AccessBank is able to step in and provide essential financing to Azerbaijan’s small business community and demonstrate again that we are Azerbaijan’s reliable business partner”.