Fitch Azərbaycanda ən yüksək reytinqin AccessBank-a məxsus olduğunu təsdiqlədi
Fitch beynəlxalq reytinq agentliyi AccessBank-ın Azərbaycan üçün ən yüksək reytinq olan ВВ+ səviyyəsində reytinqini təsdiqlədi
Bakı, 27 aprel 2009-cu il. Fitch Ratings agentliyi AccessBank-ın reytinqini dəyişməz saxlayaraq onun əvvəlki səviyyədə qaldığını təsdiqlədi – bu, Azərbaycan üçün nəzərdə tutulmuş ən yüksək reytinqdir. Fitch emitent defoltunun uzunmüddətli reytinqini «Sabit» proqnozla «ВВ+», emitent defoltunun qısamüddətli reytinqini «В», fərdi reytinqini «D/E», dəstək reytinqini «3», emitent defoltunun uzunmüddətli reytinqi üzrə proqnozunu isə «sabit» səviyyədə təsdiq etdi. Azərbaycanın öz reytinqi «ВВ+» səviyyəsindədir və təşkilatın reytinqi ölkənin reytinqindən yüksək ola bilmədiyindən, AccessBank-ın reytinqi Azərbaycanda mümkün olan ən yüksək səviyyədə müəyyən edilib. Yüksək reytinq bankın beynəlxalq səhmdarlarının güclü strukturu, eləcə də risk idarəçiliyi sayəsində müəyyən olunub.
AccessBank-ın emitent defoltunun uzunmüddətli reytinqinin təsdiqlənməsi, bankın səhmdarları olan beynəlxalq maliyyə təşkilatları tərəfindən zəruri hallarda yardım göstəriləcəyi ehtimalının yüksək olması barədə Fitch agentliyinin rəyini əks etdirir. Həmin təşkilatlar KfW İnkişaf Bankı («AAA»; payı 20%), Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı («AAA»; 20%) və Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasıdır («AAA»; 20%). AccessBank-ın fərdi «D/E» reytinqi onun nisbətən mükəmməl qaydada kapitallaşdırılması, kreditlərin qiymətdəndüşmə səviyyəsinin bu gün son dərəcə aşağı olması, eləcə də müddətlər və kreditorlar üzrə diversifikasiyalaşdırılmış xüsusi mikromaliyyələşdirmə fondları tərəfindən sabit şəkildə fondlaşdırılması ilə əlaqədar təkrar maliyyələşdirmə riskinin cüzi olması sayəsində qorunub saxlanılır.
Reytinqin təsdiqlənməsi ilə bağlı rəyini bildirən AccessBank-ın Baş Meneceri Endryu Pospilovski bildirib: «Beynəlxalq aləmdə Azərbaycanın ən güclü özəl bankı kimi tanınmağımız bizim üçün böyük şərəfdir. Dünya iqtisadiyyatının hazırki ağır şəraitində bu reytinqin dəyişilmədən təsdiqlənməsi bankımızın maliyyə sabitliyinin və etibarlılığının bariz göstəricisidir. Ümid edirəm ki, bu reytinq növbəti dəfə Azərbaycanın hər bir vətəndaşında, AccessBank-ın onların ən etibarlı tərəfdaşı olduğuna əminlik yaradacaq».
Fitch Ratings dünyanın aparıcı və ən nüfuzlu reytinq agentliklərindən biridir və bu agentliyin reytinqləri beynəlxalq aləmdə tanınır.

Fitch подтвердило, что самый высокий рейтинг в Азербайджане у AccessBank-а
Международное рейтинговое агентсво Fitch подтвердило рейтинг AccessBank на уровне ВВ+ – это самый высокий рейтинг для Азербайджана.
Баку, 27 апреля 2009. Агентство Fitch Ratings подтвердило рейтинг AccessBank-а, без изменений, оставив его на прежнем уровне, который является самым высоким среди частных финансовых институтов Азербайджана. Fitch подтвердил долгосрочный рейтинг дефолта эмитента на уровне «ВВ+» прогноз «Стабильный», краткосрочный рейтинг дефолта эмитента на уровне «В», индивидуальный рейтинг «D/E», рейтинг поддержки «3», и прогноз по долгосрочному рейтингу дефолта эмитента «стабильный». Сам рейтинг Азербайджана определен уровнем «ВВ+», и поскольку рейтинг организации не может превышать рейтинг страны, рейтинг AccessBank-a является самым высоким, который только возможен в Азербайджане. Высокий рейтинг был подтвержден благодаря сильной структуре международных акционеров банка, а также управлению рисками.
Подтверждение долгосрочного РДЭ AccessBank отражает мнение Fitch о высокой вероятности предоставления поддержки в случае необходимости со стороны международных финансовых организаций, являющихся его акционерами: Банка Развития KfW («AAA»; доля в 20%), Европейского Банка Реконструкции и Развития («AAA»; 20%) и Международной Финансовой Корпорации («AAA»; 20%). Индивидуальный рейтинг AccessBank «D/E» поддерживается его относительно хорошей капитализацией, очень низким на сегодня уровнем обесценения кредитов и умеренным риском рефинансирования в связи с большой долей стабильного фондирования от специализированных фондов микрофинансирования, которое является диверсифицированным по срокам и кредиторам.
«Для нас это большая честь – получить подтверждение международного признания как самого сильного частного банка в Азербайджане. Подтверждение данного рейтинга без изменений, в сегодняшней тяжелой мировой экономической обстановке, говорит о финансовой стабильности и надежности нашего банка. Надеюсь, что этот рейтинг в очередной раз даст каждому гражданину Азербайджана больше уверености в том, что они выбрали AccessBank как лучшего партнера», – отметил Генеральный Менеджер банка Эндрю Поспиловски.
Fitch Ratings является одним из ведущиx мировыx рейтинговых агентств, и рейтинги этого агентства имеют международное признание.