Tədqiqatlar AccessBank-ın müsbət təsirini aşkara çıxardı
Müstəqil tədqiqatlar göstərdi ki, AccessBank-ın maliyyə vəsaitləri müştərilərin gəlirlərinin əhəmiyyətli dərəcədə artmasına şərait yaradıb.
Bakı, 03 iyun 2009-cu il. Bu gün AccessBank-ın dərc etdirdiyi müstəqil tədqiqatların nəticələrinə əsasən, AccessBank-dаn maliyyə vəsaitləri almış sahibkarların gəlir səviyyəsi əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası (AMMA) tərəfindən hazırlanmış bu hesabat, mikromaliyyənin müştərilərə təsirinin müəyyənləşdirilməsi məqsədi ilə Azərbaycanda mikromaliyyə müştəriləri ilə aparılmış sorğulara əsaslanır.
AMMA tərəfindən cari ilin əvvəlində dərc olunmuş ilkin sorğu və hesabatda Azərbaycandakı 2,000 müştəri nümunə göstərilir ki, onlardan yarısı yeni, o biri yarısı isə uzunmüddətli müştərilərdir. Hesabatda, həmçinin, mikromaliyyənin təsirinin qiymətləndirilməsi üçün 2 qrup müqayisə olunur. İlkin hesabatda 2,000 mikromaliyyə müştərisi, o cümlədən AccessBank-ın 336 müştərisi ilə sorğu aparılıb, bu gün dərc olunmuş yeni hesabatda isə AccessBank müştəriləri ilə əlaqədar nəticələr ümummilli miqyaslı nəticələrlə müqayisə olunur.
Hesabatda göstərilir ki, AccessBank-ın uzunmüddətli müştəriləri olan ailələrin orta gəlir səviyyəsi, yeni müştərilərlə müqayisədə 90% (2,025 AZN müqayisədə 3,800 AZN), biznes gəlirləri isə 120% (5,629 AZN məbləği ilə müqayisədə 12,397 AZN) artıq olub. Gəlirlərin yüksək səviyyədə olması, həmçinin, təhsilə çəkilən böyük xərclərə rəğmən, əmanətlərdən və həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması üçün digər xərclərdən irəli gəlir. Tədqiqatlar sübut edir ki, bu fərq, AccessBank-ın maliyyə fəaliyyətinin Azərbaycanda mikro və kiçik sahibkarların inkişafına əhəmiyyətli dərəcədə müsbət təsir göstərdiyini nümayiş etdirir.
AccessBank-ın Baş Meneceri Endryu Pospilovski bu hesabatın dərc olunmasını şərh edərək deyib: «Hazırda, bütün dünyada peşəkarlar mikromaliyyənin müştərilərə nə dərəcə təsir edtiyi haqda müzakirələr aparırlar. Bu cür müstəqil tədqiqatlar, AccessBank-ın mikromaliyyə vəsaitlərinin göstərdiyi müsbət təsiri açıq-aydın nümayiş etdirir və sübut edir ki, AccessBank, iqtisadiyyatı diversifikasiya etməklə və yoxsulluğun səviyyəsini azaltmaqla, kiçik sahibkarlığa yardım göstərmək missiyasını tam şəkildə yerinə yetirir».
AMMA 2001-ci ildə yaradılıb və 26 üzvü var – bu üzvlər Azərbaycanda əsas mikromaliyyə təchizatçılarıdır. AMMA-nın missiyası mikromaliyyə institutlarının imkanlarının genişləndirilməsindən və mikromaliyyə ictimaiyyətinin mənafeyinin müdafiəsi yönümündə kollektiv surətdə aparılan əməliyyatlara yardım göstərilməsindən ibarətdir.
«Azərbaycanda Mikromaliyyələşdirilməsinin Təsirinin və Mikromaliyyə Tədqiqatlarının Sosial Effektivliyinin Qiymətləndirilməsi» (yüklə)>>

Исследования подтвердили позитивное влияние AccessBank-а.
Независимые исследования подтвердили, что благодаря финансированию AccessBank-а у клиентов значительно повысился уровень доходов.
Баку, 03 июня, 2009. Сегодня AccessBank опубликовал результаты независимого исследования, согласно которым у предпринимателей значительно повысился уровень доходов после получения кредита в AccessBank-е. Данный отчёт был составлен со стороны Азербайджанской Микрофинансовой Ассоциации (AMФA) и основан на опросах клиентов с целью определения влияния микрофинансовых продуктов на деятельность предпринимателей.
В начале текущего года AMФA опубликовала отчет, в котором приводился пример 2,000 клиентов (из которых 336 человек являются клиентами AccessBank-а), половина из которых новые, а другая половина – постоянные потребители различных микрофинансовых услуг. Целью отчета было сравнение финансового положения этих двух групп.
В опубликованном сегодня новом отчёте, уже сравниваются показатели клиентов AccessBank-а с результатами общенационального масштаба. В отчёте указано, что средняя доходность семей, являющихся постоянными клиентами AccessBank-а, на 90% выше, чем у новых клиентов (3 800 AZN по сравнению с 2 025 AZN), а доходность бизнеса – выше на 120% (12,397 AZN по сравнению с 5,629 AZN). Высокий уровень дохода был так-же обусловлен высоким уровнем затрат на обучение, сбережения и прочих затрат для улучшения качества жизни. Исследования показали, что эта разница демонстрирует значительное положительное влияние финансовой деятельности AccessBank-а на развитие микро- и малых предпринимателей Азербайджана.
Генеральный Менеджер AccessBank-а Эндрю Поспиловски, комментируя публикацию данного отчёта, заявил: «Сейчас идет много обсуждений среди специалистов со всего мира о том, что на сколько микрофинансирование действительно помогает клиентам. Даннoe независимoе исследованиe демонстрирует явное положительное влияние, оказываемое AccessBank-ом, доказывая тем самым, что AccessBank выполняет свою миссию, заключающуюся в помощи малому предпринимательству, диверсификации экономики и снижении уровня бедности».
AMФA создана в 2001 г., и включает в себя 26 организаций, являющихся основными поставщиками микрофинансовых услуг в Азербайджане. Миссия AMФA заключается в расширении возможностей микрофинансовых институтов и защите интересов предпринимателей.
«Оценка Влияния Микрофинансирования и Социальной Эффективности Микрофинансовых Исследований в Азербайджане» (скачать)>>