Tədqiqatlar AccessBank-ın müsbət təsirini aşkara çıxardı
Müstəqil tədqiqatlar göstərdi ki, AccessBank-ın maliyyə vəsaitləri müştərilərin gəlirlərinin əhəmiyyətli dərəcədə artmasına şərait yaradıb.
Bakı, 03 iyun 2009-cu il. Bu gün AccessBank-ın dərc etdirdiyi müstəqil tədqiqatların nəticələrinə əsasən, AccessBank-dаn maliyyə vəsaitləri almış sahibkarların gəlir səviyyəsi əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası (AMMA) tərəfindən hazırlanmış bu hesabat, mikromaliyyənin müştərilərə təsirinin müəyyənləşdirilməsi məqsədi ilə Azərbaycanda mikromaliyyə müştəriləri ilə aparılmış sorğulara əsaslanır.
AMMA tərəfindən cari ilin əvvəlində dərc olunmuş ilkin sorğu və hesabatda Azərbaycandakı 2,000 müştəri nümunə göstərilir ki, onlardan yarısı yeni, o biri yarısı isə uzunmüddətli müştərilərdir. Hesabatda, həmçinin, mikromaliyyənin təsirinin qiymətləndirilməsi üçün 2 qrup müqayisə olunur. İlkin hesabatda 2,000 mikromaliyyə müştərisi, o cümlədən AccessBank-ın 336 müştərisi ilə sorğu aparılıb, bu gün dərc olunmuş yeni hesabatda isə AccessBank müştəriləri ilə əlaqədar nəticələr ümummilli miqyaslı nəticələrlə müqayisə olunur.
Hesabatda göstərilir ki, AccessBank-ın uzunmüddətli müştəriləri olan ailələrin orta gəlir səviyyəsi, yeni müştərilərlə müqayisədə 90% (2,025 AZN müqayisədə 3,800 AZN), biznes gəlirləri isə 120% (5,629 AZN məbləği ilə müqayisədə 12,397 AZN) artıq olub. Gəlirlərin yüksək səviyyədə olması, həmçinin, təhsilə çəkilən böyük xərclərə rəğmən, əmanətlərdən və həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması üçün digər xərclərdən irəli gəlir. Tədqiqatlar sübut edir ki, bu fərq, AccessBank-ın maliyyə fəaliyyətinin Azərbaycanda mikro və kiçik sahibkarların inkişafına əhəmiyyətli dərəcədə müsbət təsir göstərdiyini nümayiş etdirir.
AccessBank-ın Baş Meneceri Endryu Pospilovski bu hesabatın dərc olunmasını şərh edərək deyib: «Hazırda, bütün dünyada peşəkarlar mikromaliyyənin müştərilərə nə dərəcə təsir edtiyi haqda müzakirələr aparırlar. Bu cür müstəqil tədqiqatlar, AccessBank-ın mikromaliyyə vəsaitlərinin göstərdiyi müsbət təsiri açıq-aydın nümayiş etdirir və sübut edir ki, AccessBank, iqtisadiyyatı diversifikasiya etməklə və yoxsulluğun səviyyəsini azaltmaqla, kiçik sahibkarlığa yardım göstərmək missiyasını tam şəkildə yerinə yetirir».
AMMA 2001-ci ildə yaradılıb və 26 üzvü var – bu üzvlər Azərbaycanda əsas mikromaliyyə təchizatçılarıdır. AMMA-nın missiyası mikromaliyyə institutlarının imkanlarının genişləndirilməsindən və mikromaliyyə ictimaiyyətinin mənafeyinin müdafiəsi yönümündə kollektiv surətdə aparılan əməliyyatlara yardım göstərilməsindən ibarətdir.
«Azərbaycanda Mikromaliyyələşdirilməsinin Təsirinin və Mikromaliyyə Tədqiqatlarının Sosial Effektivliyinin Qiymətləndirilməsi» (yüklə)>>

Study reveals positive impact of AccessBank
An independent study reveals that AccessBank’s financing has led to significant increases in client incomes.
Baku, June 3, 2009. Today AccessBank made public an independent study which shows that entrepreneurs increased their income levels significantly after receiving financing from AccessBank. The report was produced by the Azerbaijan Microfinance Association (AMFA) and was based on a major survey of microfinance clients in Azerbaijan to determine the impact of microfinance on customers. The original survey and report, published by AMFA earlier this year, sampled 2,000 microfinance customers in Azerbaijan, half of which were new clients and half long-term clients and compared the two groups to assess the impact of microfinance. The 2,000 microfinance customers surveyed in the original report included 336 AccessBank clients and the new report published today compares the results for AccessBank clients against the nation-wide sample.
The report revealed that the average household income of long-term clients of AccessBank was 90% higher than for new clients (AZN 3,800 compared to AZN 2,025), and business income was 120% higher (AZN 12,397 compared to AZN 5,629). The higher income levels also filtered through to higher spending on education, savings and other ‘quality-of-life’ areas. The study concluded that these differences demonstrate the significant positive impact AccessBank’s financing activity is having on the development of Azerbaijan’s micro and small entrepreneurs.
AccessBank General Manager, Dr. Andrew Pospielovsky greeting the publication of the report said, “Recently, there has been much international debate over the extent to which microfinance actually helps borrowers. This independent study provides strong evidence of the positive impact microfinance provided by AccessBank has had. The study shows that AccessBank is fulfilling its mission of helping develop small business, diversifying the economy and eliminating poverty.”
AMFA was founded in 2001 and has 26 members constituting the major microfinance providers in Azerbaijan. AMFA’s mission is to strengthen the capacity of micro-finance institutions and to promote effective collective action in advancing the interests of the micro-finance community.