Bakı, 05 iyun 2009-cu il. «2009 Financial Times Sustainable Banking Awards» AccessBank-ı Şərqi Avropanın inkişaf edən bazarlarında 3 əsas sabit banklardan biri kimi tanıyıb. Bu bəyanat Londonda keçirilmiş «2009 Financial Times Sustainable Banking» Konfransında səslənib – dünyanın maliyyə liderləri bu konfransda iştirak edərək bütün dünyada baş verən əsas problemləri müzakirə ediblər.
AccessBank-ın Baş Meneceri Endryu Pospilovski deyib: “Beynəlxalq «Financial Times» mətbu orqanı tərəfindən, ikişaf edən dünyanın ən sabit banklarından biri statusuna layiq görülməsi AccessBank üçün böyük şərəfdir. Bu bəyanat AccessBank-ın bütün iqtisadi səviyyələrdə müştərilərin bank tələbatlarını ödəmək missiyasını növbəti dəfə təsdiq edir. Hazırki iqtisadi mühitə baxmayaraq, AccessBank sübut edib ki, şüurlu və məsul bankçılıq mükəmməl bankçılıq deməkdir və bu, davamlı yüksəlişə və inkişafa kömək edir.”
Artıq 4 illik müddətdə mövcud olan bu təltifat, öz əməliyyatlarında, sosial sahədə, eləcə də ətraf mühitin mühafizəsi və korporativ idarəetmənin təmin olunması sahələrində sabitliyin yaradılması ilə əlaqədar vəzifələrin yerinə yetirilməsində innovasiya və liderlik nümayiş etdirmiş banklar və maliyyə təşkilatları üçün nəzərdə tutulub. Beş kateqoriyaya məxsus olan qaliblər, o cümlədən AccessBank-ın daxil olduğu, İnkişaf edən Bazarların Sabit Bankları, dünyanın 42 ölkəsindən 117 təşkilatın təqdim etdiyi 165 ərizə əsasında seçilib.

Financial Times names AccessBank as one of top Sustainable banks
Baku, June 5, 2009. AccessBank has been recognized as one of the top three sustainable banks from emerging markets in Eastern European in the 2009 Financial Times Sustainable Banking Awards. This announcement came at the 2009 Financial Times Sustainable Banking Conference in London, where financial leaders from around the globe met to brainstorm solutions to some of the world's most pressing problems.
Dr Andrew Pospielovsky, General Manager of AccessBank, said: “It is a great honor for AccessBank to be recognized by an international publication of the Financial Time’s status as one of the most sustainable banks in the developing world. This announcement further validates AccessBank’s mission to meet the banking needs of customers at all economic levels. Despite the current economic climate, AccessBank has demonstrated that prudent and responsible banking is also good banking and facilitates continued growth and development.”
The Awards, now in their fourth year, were created to recognize banks and financial institutions that have shown leadership and innovation in incorporating sustainability objectives, such as social, environmental and corporate governance considerations, into their operations. Winners from five categories, including Emerging Markets Sustainable Bank from which AccessBank was recognized, were selected from 165 entries from 117 institutions across 42 countries.