London, 8 dekabr 2009. Bu gün Londonda keçirilən Azərbaycan İnvestisiya Sammitində AccessBank, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı tərəfindən manatla ilk sintetik kreditin verilməsi haqqında müqavilə imzaladı. Bu sintetik kredit əsasında AYİB AccessBank-a pul vəsaitlərini ABŞ dolları ilə verəcək, amma AccessBank-ın AYİB qarşısındakı borc öhdəlikləri həmin vəsaitlərin AZN ekvivalentində olacaq. Bu, AYİB-nın Azərbaycanda apardığı işlərin yeni mərhələsidir və Azərbaycanın kiçik və orta həcmli sahibkarlarına milli vaytutada verilən kreditlərin sayını artırmaq üçün AccessBank-a şərait yaradacaq, bu isə iqtisadi diversifikasiyaya kömək edəcək. Kredit 10 milyon ABŞ dollarına (8 milyon AZN) ekvivalent məbləğdə, 4 il müddətinə veriləcək.
AYİB-in tərkibindəki Maliyyə İnstitutları Biznes Qrupunun Direktoru Nik Teseyman deyib: «Bu, AYİB tərəfindən milli valyuta ilə verilmiş ilk sintetik kreditdir. AccessBank AYİB-n Azərbaycanda ən aparıcı tərəfdaşlarından biridir və AYİB manatla verilən denominasiyalı kredit üzrə bu əhəmiyyətli sövdələşmənin həyata keçirilməsi yolu ilə AccessBank-ın müştərilərinin ehtiyaclarının ödənilməsindən qürur duyur.»
AccessBank-ın Baş Meneceri Endryu Pospilovski bu müqavilənin bağlanmasını təqdir edərək deyib: «Manatla verilmiş bu kredit AccessBank-ın daha çox sayda azərbaycanlı biznesmenə milli vayuta ilə maliyyə yardımı göstərməsinə imkan yaradacaq, eləcə də valyuta riskini aradan qaldıraraq kreditlərin manatla qaytarılması ilə əlaqədar müştərilərimizin işini asanlaşdıracaq. Bununla bərabər, valyuta kursundan asılılıq da aradan qalxacaq. Bu Azərbaycanın biznes ictimaiyyəti üçün gözəl yenilikdir.”
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı 1991-ci ildə, yəni Mərkəzi və Şərqi Avropada kommunist rejiminin süquta uğradığı dövrdə yaradılıb. Bu dövrdə postsovet ölkələri demokratik mühitdə özəl sektorun inkişafı üçün yardıma ehtiyac duyurdular. Bu gün AYİB, Mərkəzi Avropadan tutmuş Mərkəzi Asiyaya qədər, 27 ölkədə bazar iqtisadiyyatının inkişafına kömək etmək məqsədi ilə investisiya vəsaitlərindən istifadə edir.

AccessBank signs AZN loan with EBRD
London, December 8, 2009. Today, at the Azerbaijan Investment Summit in London, AccessBank signed the first synthetic AZN loan to be extended by the European Bank of Reconstruction and Development (EBRD). Under the synthetic loan, the EBRD will provide the funds to AccessBank in USD, but the actual loan obligation by AccessBank to the EBRD will be the AZN value of the provided funds. This marks a new level of sophistication in EBRD’s work in Azerbaijan and will allow AccessBank to increase its lending in local currency to Azerbaijan’s micro and small businesses, promoting the diversification of the economy. The loan is for an equivalent of USD 10 million (AZN 8 million) and was extended for 4 years.
Nick Tesseyman, Business Group Director-Financial Institutions, of the EBRD, said: “This is the first synthetic AZN local currency loan being extended by ERBD in Azerbaijan. AccessBank is one of EBRD’s leading partners in Azerbaijan and the EBRD is pleased to support the needs of AccessBank’s clients’ by making this important transaction through an AZN denominated loan.”
Dr. Andrew Pospielovsky, General Manager of AccessBank, welcoming the agreement said: “This loan will allow AccessBank to provide more loans to Azerbaijani businesses in the local currency. Consequently, it will remove currency risk and provide further assurance to our customers because their monthly installments will be in the national currency and will not depend on currency fluctuations. This is excellent news for the Azeri business community.”
The European Bank of Reconstruction and Development was established in 1991 amidst the collapse of the communist regime in Central and Eastern Europe when post-Soviet countries needed support for development of the private sector in a democratic environment. Presently, EBRD uses investment funds for the development of a market economy in 27 countries from Central Europe to Central Asia. |