London, 8 dekabr 2009. Bu gün Londonda keçirilən Azərbaycan İnvestisiya Sammitində AccessBank, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı tərəfindən manatla ilk sintetik kreditin verilməsi haqqında müqavilə imzaladı. Bu sintetik kredit əsasında AYİB AccessBank-a pul vəsaitlərini ABŞ dolları ilə verəcək, amma AccessBank-ın AYİB qarşısındakı borc öhdəlikləri həmin vəsaitlərin AZN ekvivalentində olacaq. Bu, AYİB-nın Azərbaycanda apardığı işlərin yeni mərhələsidir və Azərbaycanın kiçik və orta həcmli sahibkarlarına milli vaytutada verilən kreditlərin sayını artırmaq üçün AccessBank-a şərait yaradacaq, bu isə iqtisadi diversifikasiyaya kömək edəcək. Kredit 10 milyon ABŞ dollarına (8 milyon AZN) ekvivalent məbləğdə, 4 il müddətinə veriləcək.
AYİB-in tərkibindəki Maliyyə İnstitutları Biznes Qrupunun Direktoru Nik Teseyman deyib: «Bu, AYİB tərəfindən milli valyuta ilə verilmiş ilk sintetik kreditdir. AccessBank AYİB-n Azərbaycanda ən aparıcı tərəfdaşlarından biridir və AYİB manatla verilən denominasiyalı kredit üzrə bu əhəmiyyətli sövdələşmənin həyata keçirilməsi yolu ilə AccessBank-ın müştərilərinin ehtiyaclarının ödənilməsindən qürur duyur.»
AccessBank-ın Baş Meneceri Endryu Pospilovski bu müqavilənin bağlanmasını təqdir edərək deyib: «Manatla verilmiş bu kredit AccessBank-ın daha çox sayda azərbaycanlı biznesmenə milli vayuta ilə maliyyə yardımı göstərməsinə imkan yaradacaq, eləcə də valyuta riskini aradan qaldıraraq kreditlərin manatla qaytarılması ilə əlaqədar müştərilərimizin işini asanlaşdıracaq. Bununla bərabər, valyuta kursundan asılılıq da aradan qalxacaq. Bu Azərbaycanın biznes ictimaiyyəti üçün gözəl yenilikdir.”
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı 1991-ci ildə, yəni Mərkəzi və Şərqi Avropada kommunist rejiminin süquta uğradığı dövrdə yaradılıb. Bu dövrdə postsovet ölkələri demokratik mühitdə özəl sektorun inkişafı üçün yardıma ehtiyac duyurdular. Bu gün AYİB, Mərkəzi Avropadan tutmuş Mərkəzi Asiyaya qədər, 27 ölkədə bazar iqtisadiyyatının inkişafına kömək etmək məqsədi ilə investisiya vəsaitlərindən istifadə edir.

AccessBank получает от ЕБРР кредит в манатах
Лондон, 8 декабря 2009. Сегодня на Азербайджанском Инвестиционном Саммите в Лондоне,  AccessBank подписал соглашение по первому синтетическому кредиту в манатах, выдаваемому Европейским Банком Реконструкции и Развития в Азербайджане. По данному синтетическому кредиту ЕБРР выдаст денежные средства AccessBank-у в долларах США, но фактическое долговое обязательство AccessBank-а перед ЕБРР будет в манатном эквиваленте выделенных средств. Это является новым этапом работы ЕБРР в Азербайджане, и позволит AccessBank-у увеличить количество кредитов, выдаваемых в национальной валюте малым и средним предпринимателям Азербайджана, тем самым содействуя диверсификации экономики. Кредит на сумму эквивалента 10 миллионов долларов США (8 миллионов манат) выдан сроком на 4 года.
Директор Бизнес Группы - Финансовые Институты при ЕБРР Ник Тесейман сказал: «Это первый синтетический кредит в местной валюте, выданный ЕБРР в Азербайджане. AccessBank является одним из ведущих партнеров ЕБРР в Азербайджане, и ЕБРР рад удовлетворить потребности клиентов AccessBank-а путём этой важной транзакции по деноминированному кредиту в манатах.»
Генеральный менеджер AccessBank-а Эндрю Поспиеловски, приветствуя заключение данного соглашения, сказал: «Данный кредит в манатах позволит AccessBank-у предоставить финансирование в национальной валюте еще большему количеству азербайджанских бизнесменов. Таким образом это устранит валютный риск и придаст уверенность нашим клиентам, так как их ежемесячное погашение будет производиться в национальной валюте и не будет зависеть от колебаний в курсе валюты. И это отличная новость для азербайджанского бизнес-сообщества».
Европейский Банк Реконструкции и Развития был создан в 1991 г., в период развала коммунистического строя в Центральной и Восточной Европе, когда постсоветские страны нуждались в поддержке для развития частного сектора в демократической среде. Сегодня ЕБРР использует средства инвестиции с целью помочь развитию рыночной экономики в 27 странах, от Центральной Европы до Центральной Азии.