AccessBank-ın Depozitləri  210% artdı
Bakı, 19 yanvar, 2010-cu il. Əldə olunmuş nailiyyətləri nəzərə alaraq 2009-cu il də AccessBank üçün  əvvəlki illər kimi məhsuldar olduğunu demək lazımdır . İl ərzində Accessbank bütün istiqamətlər üzrə inkişaf etməkdə davam edib. İlin sonunda bankın aktivləri 55% artaraq 375 million dollar təşkil edib, kredit portfeli isə 43% artaraq 297 million dollara yaxınlaşıb. Depozit məhsulları üzrə  artım digər artım göstəriciləri üzrə rekord vuraraq 210 % olub və 82 million ABŞ dolları həddini aşıb.
AccessBank-ın baş meneceri, Endryu Pospilovski nəticələri şərh edərək deyib:” 2009-cu ilin  mürəkkəb iqtisadi şəraiti AccessBank və onun işçi heyətinə öz gücünü təsdiq etməyə imkan yaratdı. Müştərilər tərəfindən təsdiqlənən bu göstərici öz növbəsində depozit və kredit portfeli, eləcə də, bütün fəaliyyət istiqamətləri üzrə fəal artımda öz əyani təzahürünü tapdı.”
Nəzərə almaq lazımdır ki, 2009-cu il bankın nailiyyələrinin qiymətləndirilməsi baxımından da məhsuldar olub. Belə ki, 2009-cu ilin əvvəlində Microfinance Information Exchange, Inc. «2008 Global 100 Composite»  hesabatında dünyanın 100 ən yaxşı mikromaliyyələşdirmə institutları arasında AccessBank 41-ci yeri tutub. Bundan əlavə, Fitch Ratings agentliyi AccessBank-ın “BB+” reytinq səviyyəsini təsdiq edib, başqa sözlə, bankın reytinqi dəyişmədən Azərbaycanın özəl bankları arasında ən yüksək olaraq qalmaqdadır. Eləcə də,  Londonda keçirilən «2009 Financial Times Sustainable Banking», konfransında AccessBank  Şərqi Avropanın inkişaf edən bazarlarında 3 ən sabit bankdan biri kimi seçildi.

AccessBank Deposits Triple
Baku, 19 January 2010. AccessBank made further strides in 2009, concluding another productive and successful year. AccessBank continued to grow in all areas during the year as the Bank’s assets increased 55% to finish at USD 375 million, the loan portfolio increased 43% to USD 297 million, and most impressively, the deposit portfolio increased by 210% to reach USD 82 million.
The General Manager of AccessBank, Andrew Pospielovsky, commenting the overall results, said, ”The challenging economic environment in 2009 provided an opportunity for AccessBank and our staff to demonstrate their strength. This was recognized by our customers and is reflected by the strong growth of our deposit and loan portfolios and all aspects of our business.”
AccessBank’s achievements were formally recognized in 2009 on several occassions At the beginning of the year AccessBank was ranked 41st among the 100 best microfinance institutions in the world by Microfinance Information Exchange, Inc. in the ”2008 Global 100 Composite” report. Also, Fitch Rating agency confirmed AccessBank’s “BB+” rating - the highest among private commercial banks in Azerbaijan. Lastly AccessBank was recognized as one of the three most sustainable banks in the developing markets of Eastern Europe at the “2009 Financial Times Sustainable Banking” conference held in London. |