AccessBank-ın reytinqi yüksəldi
Fərdi reytinqi Fitch Ratings Agentliyi tərəfindən yüksəldilən AccessBank indi ən yüksək reytinqə malik Azərbaycan bankıdır
Bakı, 10 fevral 2010-cu il. Fitch Ratings AccessBank-ın fərdi reytinqini D/E səviyyəsindən D səviyyəsinədək yüksəldib və eyni zamanda, Emissiya Defoltu üzrə Uzunmüddətli (BB+) və Qısamüddətli (B) Reytinqi təsdiqlənib. Reytinqin yüksəlməsi ilə  AccessBank Azərbaycanın ən yüksək reytinqə malik maliyyə institutuna çevrilib. Fitch, həmçinin, Uzunmüddətli Emissiya Defoltu Reytinqini, 3-cü dərəcəli yardımçı reytinqlə, “Sabit” səviyyədə təsdiqləyib. Fitch reytinqi ölkə səviyyəsində Azərbaycan üçün ən yüksək ВВ+ həddindədir və təşkilatın reytinqi ölkə üçün təyin olunmuş ən yüksək reytinqdən artıq ola bilmədiyindən, AccessBank-ın Emissiya Defoltu üzrə reytinqi də ölkə üçün nəzərdə tutulmuş reytinq həddində təyin olunub. Yüksək reytinqin əsası bankın güclü beynəlxalq təsisçiləri tərəfindən dəstəklənir. AccessBank-ın fərdi reytinqi Fitch tərəfindən qiymətləndirilmiş Azərbaycan bankları arasında ən yüksək reytinq hesab olunur və bu reytinq risklərin yüksək səviyyədə idarə olunmasını, yüksək mənfəətlilik və sabit kapitallaşma səviyyəsini əks etdirir.
Fitch Ratings öz press-relizində bildirib: «AccessBank-ın fərdi reytinqinin “D/E” səviyyəsindən “D” səviyyəsinə yüksəldilməsi maliyyə böhranı şəraitində bankın öz aktivlərinin keyfiyyətini qoruyub saxladığını, möhkəm kapittallaşmaya nail olduğunu və daxili kapitalın uğurla artırıldığını göstərir.  Əsasən, xarici maliyyə institutlarına əsaslanan maliyyə bazası, eyni zamanda, kreditorlar və ödənişlər sayəsində də uğurla diversifikasiya olunur. AccessBank-ın Uzunmüddətli Emissiya Defoltu Reytinqi Fitch-in beynəlxalq maliyyə institutlarının səhmdarları tərəfindən yardım göstərilməsi ehtimalını əks etdirir».
AccessBank Baş Meneceri Endryu Pospilovski Fitch Ratings Agentliyinin bəyanatını şərh edərək deyib: «Fitch Ratings Agentliyi tərəfindən AccessBank-ın reytinqinin yüksəldilməsi, onun Azərbaycanda ən yüksək reytinqə malik olmasının təsdiqlənməsi  bizim əməkdaşlarımız üçün ən böyük mükafatdır. Ümid edirik ki, bu reytinq sayəsində müştərilərimiz AccessBank-ı seçməklə öz bank tələbatlarının ödənilməsi üçün  güclü tərəfdaş seçdiklərinə inamı daha da artacaq».
Fitch Ratings dünyanın kredit bazarlarına müstəqil və perspektivli kredit qərarlarının, tədqiqatlarının və məlumatlarının təqdim olunması sahəsində fəaliyyət göstərən, ümumdünya miqyaslı reytinq agentliyidir.  Dünya üzrə 50 nümayəndəliyə malik Fitch Ratings agentliyinin yerli bazar təcrübəsinin qazanılmasına əsaslanan qlobal təcrübəsi 150-dən artıq ölkənin kapital bazarlarını əhatə edir. Fitch Ratings öz etibarlı və şəffaf fəaliyyəti sayəsində investorlar, emitentlər və bank rəhbərləri arasında yüksək nüfuza malikdir.

Rating upgrade for AccessBank
Baku, February 10, 2010. Fitch Ratings has upgraded AccessBank’s Individual Rating to D, from D/E, while reconfirming the BB+ Long-Term and B Short-Term Issuer Default Ratings – making AccessBank the highest rated financial insitution in Azerbaijan. Fitch also reconfimed the outlook for the Long-Term Issuer Default Rating as ‘Stable’ and the Support rating at 3. Fitch’s country rating and country ceiling for Azerbaijan is ВВ+ and as the rating of an organization cannot exceed the country ceiling, AccessBank’s Issuer Default Rating is aligned with that of the sovereign’s. This high rating is underpinned by the strong international shareholders of the bank. Accessbank’s Individual rating, now the highest among Azerbaijani banks, rated by Fitch, reflects the quality of risk management, good profitability and solid capitalisation.
In its press release, Fitch Ratings stated that “The upgrade of AB`s Individual rating to `D` from `D/E` reflects the bank`s sound asset quality performance during the financial crisis, solid capitalisation and good internal capital generation. The funding base is mostly focused on foreign institutions, but is well-diversified by creditors and maturities. AB`s Long-term IDR reflects Fitch`s view of the moderate probability of support available from its international financial institution shareholders”
Dr. Andrew Pospielovsky, the General Manager of AccessBank, welcoming the announcement by Fitch Ratings said: “The rating upgrade and recognition by Fitch Ratings as the highest rated bank by stand-alone financial strength in Azerbaijan is a great reward for the dedication of all our staff. We hope this rating will give our clients even more confidence that in selecting AccessBank they have chosen a strong partner for all their banking needs.”
Fitch Ratings is a global rating agency committed to providing the world’s credit markets with independent and prospective credit opinions, research, and data. With 50 offices worldwide, Fitch Ratings’ global expertise, built on a foundation of local market experience, spans across capital markets in over 150 countries. Fitch Ratings is widely recognized by investors, issuers, and bankers for its credible, transparent, and timely coverage |