AccessBank nizamnamə kapitalını artırdı
AccessBank nizamnamə kapitalını 21.8 milyon manat (27 milyon ABŞ dolları) artıraraq 41.8 milyon manata (52 milyon ABŞ dolları) çatdırdı. Nizamnamə kapitalı əvvəlki illər ərzində əldə edilmiş bölüşdürülməmiş mənfəətin mərkəzləşdirilməsi, yəni, bankın  gəlirinin nizamnamə kapitalına yatırılması hesabına artırıldı. Səhmlərin nominal dəyəri 1 manatdan 2.09 manata qədər artdı, ümumi sayı isə sabit olaraq qalıb və əvvəlki kimi 2 milyon təşkil edir. Eyni ilə, səhmdarlar arasında pay bölgüsü də dəyişmədən Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası, KfW Almaniya İnkişaf Bankı və Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı hər biri 20%, AccessHolding 16.53% və LFS 3.47 % olaraq qalır. Nizamnamə kapitalının artımı bankın gələcək inkişafı üçün kapital adekvatlığını təmin edəcək. Hazırda kapitalın adekvatlığı 25 %, yəni, Azərbaycan Mərkəzi Bankının minimal tələbatından iki dəfə artıqdır.
AccessBank İdarə Heyətinin Sədri Andrü Pospilovski artımı şərh edərək qeyd etdi: “Nizamnamə  kapitalının 50 milyon ABŞ dolları həddini keçməsi, bankın gələcək inkişafı üçün güclü zəmin yaratmaqla yanaşı, səhmdarlarımızın banka töhfəsini və bizim mikro və kiçik biznes sektorunun,  eləcə də iqtisadiyyatın hərtərəfli inkişafının təmin edilməsi, yeni iş yerlərinin yaradılması və yoxsulluğun aradan qaldırılması missiyamızı əks etdirir”.

AccessBank увеличил уставной капитал
АccessBank увеличил уставной капитал на 21,8 миллионов манатов (27 миллионов долларов США) доведя его тем самым до 41,8 миллионов манатов (52 миллиона долларов США). Уставной капитал вырос посредством капитализации нераспределенной прибыли за предыдушие годы, т.е. конвертации заработанной прибыли в уставной капитал. Номинальная стоимость акций выросла с 1 маната до 2,09 маната, при этом общее количество акций не изменилось и по прежнему составляет 20 миллионов. Распределение пакета акций так же осталось неизмененным: Европейский Банк Реконструкции и Развития, Международная Финансовая Корпорация, Банк Развития KfW, Черноморский Банк Торговли и Развития – каждый по 20%, Access Holding 16,53 % и LFS Financial Systems 3,47%. Данный рост капитала обеспечивает сильную адекватность капитала для дальнейшего развития банка. В настоящий момент адекватность капитала банка превышает 25%, т.е. в два раза больше минимального требования Центрального Банка Азербайджана.
Генеральный Менеджер AccessBank-a Эндрю Поспиловски, прокомментировав данный рост сказал: «Увеличение уставного капитала до более чем 50 миллионов долларов США создает надежную основу для дальнейшего роста банка, одновременно демонстрирует вклад учередителей в наш банк и нашу миссию развития микро и малого предприримателсьства, диверсификации экономики, создание новых рабочих мест и устранение бедности».