AccessBank nizamnamə kapitalını artırdı
AccessBank nizamnamə kapitalını 21.8 milyon manat (27 milyon ABŞ dolları) artıraraq 41.8 milyon manata (52 milyon ABŞ dolları) çatdırdı. Nizamnamə kapitalı əvvəlki illər ərzində əldə edilmiş bölüşdürülməmiş mənfəətin mərkəzləşdirilməsi, yəni, bankın  gəlirinin nizamnamə kapitalına yatırılması hesabına artırıldı. Səhmlərin nominal dəyəri 1 manatdan 2.09 manata qədər artdı, ümumi sayı isə sabit olaraq qalıb və əvvəlki kimi 2 milyon təşkil edir. Eyni ilə, səhmdarlar arasında pay bölgüsü də dəyişmədən Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası, KfW Almaniya İnkişaf Bankı və Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı hər biri 20%, AccessHolding 16.53% və LFS 3.47 % olaraq qalır. Nizamnamə kapitalının artımı bankın gələcək inkişafı üçün kapital adekvatlığını təmin edəcək. Hazırda kapitalın adekvatlığı 25 %, yəni, Azərbaycan Mərkəzi Bankının minimal tələbatından iki dəfə artıqdır.
AccessBank İdarə Heyətinin Sədri Andrü Pospilovski artımı şərh edərək qeyd etdi: “Nizamnamə  kapitalının 50 milyon ABŞ dolları həddini keçməsi, bankın gələcək inkişafı üçün güclü zəmin yaratmaqla yanaşı, səhmdarlarımızın banka töhfəsini və bizim mikro və kiçik biznes sektorunun,  eləcə də iqtisadiyyatın hərtərəfli inkişafının təmin edilməsi, yeni iş yerlərinin yaradılması və yoxsulluğun aradan qaldırılması missiyamızı əks etdirir”.

AccessBank Increases Capital
Baku, March 29, 2010. AccessBank has increased its share capital by AZN 21.8 million (USD 27 million) to AZN 41.8 million (USD 52 million). The share capital was increased by capitalizing retained earnings from previous years, or by converting the profit earned by the bank into share capital.  The nominal face value of the shares was increased to AZN 2.09 from AZN 1.00, while the total number of shares remained the same at  20 million.  Similarly there was no change in the distribution of shares or shareholding structure which remained with the European Bank of Reconstruction and Development (EBRD), the International Finance Corporation, the KFW Development Bank, and the Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) with 20% each, AccessHolding with 16.53% and LFS with 3.47%. The capital increase ensures strong capital adequacy for future growth of the bank – currently the total capital adequacy of the bank is over 25% - or twice the minimum requirement of the Central Bank of Azerbaijan.
AccessBank General Manager Andrew Pospielovsky, announcing the increase, said “The increase of the share capital to over USD 50 million creates a strong foundation for further growth of the bank and demonstrates the commitment of the shareholders to the bank and our mission of developing micro and small business, diversifying the economy, creating jobs and eliminating poverty.”