AccessBank Asiya İnkişaf Bankı ilə ticarət əlaqələrini davam etdirir
AccessBank Ticari Maliyyələşdirməyə Yardım Proqramında iştirakla əlaqədar Asiya İnkişaf Bankı ilə müqavilə imzalayıb.
АссessBank Ticari Maliyyələşdirməyə Yardım Proqramında iştirak müddətinin uzadılması ilə əlaqədar Asiya İnkişaf Bankı (AİB) ilə müqavilə imzalayıb.  Bu proqram çərçivəsində AccessBank öz müştərilərinə ticari maliyyələşdirmə ilə əlaqədar beynəlxalq zəmanətlərin verilməsi üçün Asiya Bankının zəmanətlərindən istifadə edə bilər. Beləliklə, bu, bankın müştərilərinə, ilkin ödəniş həyata keçirmədən beynəlxalq təchizatçılardan avadanığın və zəruri malların alınmasına imkan verir. AccessBank artıq bu sahədə fəal şəkildə çalışır və öz müştərilərinə həm AİB, həm də başqa beynəlxalq maliyyə institutlarının zəmanətlərini təklif edir.
AccessBank Baş Meneceri Endryu Pospilovski həmin müqavilənin bağlanmasını şərh edərək deyib: “Biz beynəlxalq ticarətin inkişafının maliyyələşdirilməsi sahəsində əməkdaşlıq müddətinin uzadılmasına görə Asiya Bankına təşəkkür edirik. Bu beynəlxalq zəmanət aləti Azərbaycan sahibkarları üçün hələlik kifayət qədər yeni olsa da, biz bu alətin geniş potensialını və müştərilərimizin ona tələbatının böyük olduğunu görürük”.
Asiya İnkişaf Bankı beynəlxalq inkişaf üzrə maliyyə institutudur. AİB-in missiyası üzv-ölkələrin inkişafı, yoxsulluğun azaldılması və həyat səviyyəsinin yüksəldilməsidir. AİB 1966-cı ildə təsis olunub və bankın maliyyə mənbəyi qismində çıxış edən 67 üzv dövlətə məxsusdur.

AccessBank develops trade financing with ADB
AccessBank concluded agreement with the Asian Development Bank to expand participation in the Trade Finance Support Program.
АссessBank has concluded an agreement with the Asian Development Bank (ADB) to prolong and expand its participation in ADB’s Trade Finance Support Program. Under this program AccessBank is able to use ADB’s guarantees to provide international guarantees to AccessBank clients for trade financing. This helps the Bank’s clients to purchase equipment and goods from international suppliers without prepayment. AccessBank already provides international trade financing in cooperation with both ADB and other international financial institutions.
Andrew Pospielovsky, General Manager of AccessBank commenting on the conclusion of this agreement said: «We are grateful to the Asian Development Bank for prolongation of cooperation in trade-financing. International guarantees are still a new financial instrument for Azerbaijani businesses, but we see great potential for development of customers’ demand for this instrument».
ADB is an international development finance institution whose mission is to help its developing member countries reduce poverty and improve the quality of life of their people. Established in 1966, ADB is owned and financed by its 67 members providing sources for financing the bank. |