Microfinance Information Exchange AccessBank-ı ən yüksək “şəffaflıq reytinq” olan “5 brilliant”-a layiq gördü.
Mikromaliyyə sənayesi üzrə biznes sahəsində aparıcı məlumat xidmətləri təchizatçısı olan Microfinance Information Exchange (MIX) AccessBank-ı beş brilliantla - ən yüksək “şəffaflıq” reytinqi ilə mükafatlandırdı. MIX bütün dünya üzrə Mikromaliyyə İnstitutları haqqında məlumat toplayır və onlardan hər birinin yaydığı məlumat həcminə görə  qiymətləndirir. MIX hər bir MMİ-nin  fəaliyyətinin şəffaflıq səviyyəsini müəyyən etmək üçün “brilliant” sistemini tətbiq edir: brilliantların sayı nə qədər çox olarsa, məlumat aşkarlıq  səviyyəsi də bir o qədər yüksək olur.
AccessBank Baş Meneceri Andrü Pospilovski belə reytinqin əldə olunmasını alqışlayaraq dedi: “AccessBank öz fəaliyyətində daim şəffaflıq prinsipinə sadiq qalır. MIX-in “5 brilliant” şəffaflıq reytinqi bu sadiqliyimizin bariz nümunəsidir”.
MIX mikromaliyyə institutlarının maliyyə və sosial fəaliyyəti , eləcə də mikromaliyyə sənaye sahəsindəki sponsorlar, aparıcı təchizatçı və investorlar haqqında müfəssəl biznes məlumatlarını təqdim edir. MIX 2002-ci ilin iyun ayında Vaşinqton, federal Kolumbiya dairəsində təsis olunmuş qeyri-kommersiya şirkətidir. MIX Yoxsullara Yardım üzrə Məsləhət Qrupu (CGAP)  tərəfindən təsis olunmuşdur və Citi Foundation, Deutsche Bank Americas Foundation, IFAD (Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı İnkişaf Fondu) və Bill & Melinda Gates Foundation təşkilatları tərəfindən maliyyələşdirilir.

MIX присудил AccessBank-у «5 бриллиантов»
Ведущий поставщик информационных услуг в сфере бизнеса в микрофинансовом секторе Microfinance Information Exchange (MIX) наградил AccessBank «пятью бриллиантами» – своим наивысшим рейтингом прозрачности. MIX собирает информацию о Микрофинансовых Организациях (МФО) по всему миру и определяет рейтинг на основе объема информации которую распространяет каждая из этих организаций. MIX использует систему «бриллиант» для оценки уровня раскрытия информации для каждой МФО: чем больше количество бриллиантов, тем выше уровень раскрытия информации.
Генеральный Менеджер AccessBank Эндрю Поспиловски приветствуя получение данного рейтинга сказал: «AccessBank придерживается принципа прозрачности в своей работе. Рейтинг «5 бриллиантов прозрачности» от MIX является доказательством приверженности нашим принципам работы».
MIX предоставляет подробную информацию о финансовой и социальной деятельности МФО, а также коммерческие данные о спонсорах и ведущих донорах и инвесторов микрофинансирования. Некоммерческая организация MIX, была учреждена в июне 2002-го года в Вашингтоне, Консультативной Группой Помощи Бедным (CGAP). MIX, финансируется организациями Citi Foundation, Deutsche Bank Americas Foundation, IFAD (Международный Фонд Сельскохозяйственного Развития) и the Bill & Melinda Gates Foundation. |