Microfinance Information Exchange AccessBank-ı ən yüksək “şəffaflıq reytinq” olan “5 brilliant”-a layiq gördü.
Mikromaliyyə sənayesi üzrə biznes sahəsində aparıcı məlumat xidmətləri təchizatçısı olan Microfinance Information Exchange (MIX) AccessBank-ı beş brilliantla - ən yüksək “şəffaflıq” reytinqi ilə mükafatlandırdı. MIX bütün dünya üzrə Mikromaliyyə İnstitutları haqqında məlumat toplayır və onlardan hər birinin yaydığı məlumat həcminə görə  qiymətləndirir. MIX hər bir MMİ-nin  fəaliyyətinin şəffaflıq səviyyəsini müəyyən etmək üçün “brilliant” sistemini tətbiq edir: brilliantların sayı nə qədər çox olarsa, məlumat aşkarlıq  səviyyəsi də bir o qədər yüksək olur.
AccessBank Baş Meneceri Andrü Pospilovski belə reytinqin əldə olunmasını alqışlayaraq dedi: “AccessBank öz fəaliyyətində daim şəffaflıq prinsipinə sadiq qalır. MIX-in “5 brilliant” şəffaflıq reytinqi bu sadiqliyimizin bariz nümunəsidir”.
MIX mikromaliyyə institutlarının maliyyə və sosial fəaliyyəti , eləcə də mikromaliyyə sənaye sahəsindəki sponsorlar, aparıcı təchizatçı və investorlar haqqında müfəssəl biznes məlumatlarını təqdim edir. MIX 2002-ci ilin iyun ayında Vaşinqton, federal Kolumbiya dairəsində təsis olunmuş qeyri-kommersiya şirkətidir. MIX Yoxsullara Yardım üzrə Məsləhət Qrupu (CGAP)  tərəfindən təsis olunmuşdur və Citi Foundation, Deutsche Bank Americas Foundation, IFAD (Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı İnkişaf Fondu) və Bill & Melinda Gates Foundation təşkilatları tərəfindən maliyyələşdirilir.

AccessBank awarded ‘5-diamonds’ by MIX
The Microfinance Information Exchange has awarded AccessBank with it highest ‘transparency rating’ of ‘5-diamonds’
The leading microfinance business information provider The Microfinance Information Exchange (MIX) has awarded AccessBank with 5 diamonds – its highest ‘transparency’ rating. MIX compiles data from microfinance organizations around the world and gives them a rating based on how much information has been provided by each. MIX uses the ‘diamond’ system to rank the level of disclosure for each Micro Finance organization; the higher the number of diamonds, the higher the level of disclosure.
Andrew Pospielovsky, General Manager of AccessBank welcoming the rating said: ‘AccessBank is committed to transparency in all our relations with all of our stake-holders. The ‘5-diamond transparency’ rating from MIX is a testimony of our commitment.’
MIX provides detailed financial and social performance information from microfinance institutions (MFIs), as well as business information from market facilitators and leading donor organizations and investors in microfinance. MIX is a non profit organization incorporated in June 2002, with headquarters in Washington, DC. MIX was founded by CGAP (Consultative Group to Assist the Poor) and is sponsored by Citi Foundation, Deutsche Bank Americas Foundation, IFAD, and the Bill & Melinda Gates Foundation.