Fitch AccessBank-ın reytinqini təsdiqlədi
Fitch Ratings Agentliyi AccessBank-ın reytinqini BB+ səviyyəsində təsdiqlədi - bu, Azərbaycanın özəl bankları arasında ən yüksək reytinqidir
Fitch Ratings AccessBank-ın fərdi reytinqini D səviyyəsinədə, Emissiya Defoltu üzrə Uzunmüddətli (BB+) və Qısamüddətli (B) Reytinqi təsdiqlənib. Reytinqin təsdiglənməsi ilə AccessBank Azərbaycanda ən yüksək reytinqə malik yeganə özəl maliyyə institutu olaraq qaldı. Fitch, həmçinin, Uzunmüddətli Emissiya Defoltu Reytinqini, 3-cü dərəcəli yardımçı reytinqlə, “Sabit” səviyyədə təsdiqləyib. AccessBank-ın reytinginin təsdiglənməsi Fitch Ratings agentliyinin 20 may 2010-cu il tarixdə ölkə reytinqinə yenidən baxması və bu reytinqin ВВ+ səviyyəsindən BBB- həddinədək yüksəlməsi ilə müşaiət olunub. Yüksək reytinqin əsası bankın güclü beynəlxalq təsisçiləri tərəfindən dəstəklənir. AccessBank-ın fərdi reytinqi Fitch tərəfindən qiymətləndirilmiş Azərbaycan bankları arasında ən yüksək reytinq hesab olunur və bu reytinq risklərin yüksək səviyyədə idarə olunmasını, yüksək mənfəətlilik və sabit kapitallaşma səviyyəsini əks etdirir.
AccessBank-ın Baş Meneceri Andrü Pospilovski reytinqin təsdiqlənməsini şərh edərək deyib: «Fitch Ratings Agentliyi tərəfindən AccessBank-ın reytinqinin Azərbaycanın özəl bankları arasında ən yüksək səviyyədə təkrar təsdiqlənməsi AccessBank-ın sabitliyi və gücünü bir daha sübut edir».
Fitch Ratings dünyanın kredit bazarlarına müstəqil və perspektivli kredit qərarlarının, tədqiqatlarının və məlumatlarının təqdim olunması sahəsində fəaliyyət göstərən, ümumdünya miqyaslı reytinq agentliyidir.  Dünya üzrə 50 nümayəndəliyə malik Fitch Ratings agentliyinin yerli bazar təcrübəsinin qazanılmasına əsaslanan qlobal təcrübəsi 150-dən artıq ölkənin kapital bazarlarını əhatə edir. Fitch Ratings öz etibarlı və şəffaf fəaliyyəti sayəsində investorlar, emitentlər və bank rəhbərləri arasında yüksək nüfuza malikdir.

Fitch Confirms AccessBank Rating
Fitch Ratings has reconfirmed AccessBank’s BB+ rating – the highest among Azerbaijan’s private banks
Fitch Ratings has reconfirmed AccessBank’s BB+ Long-Term and B Short-Term Issuer Default Ratings and D Individual Rating making AccessBank the highest rated non-state owned financial insitution in Azerbaijan. Fitch also reconfimed the outlook for the Long-Term Issuer Default Rating as ‘Stable’ and the Support rating at 3. The review of AccessBank’s rating followed Fitch’s upgrade on 20 May 2010 of the country rating and country ceiling for Azerbaijan to BBB- from ВВ+. AccessBank’s high rating is underpinned by the strong international shareholders of the bank. Accessbank’s Individual rating, the highest among Azerbaijani banks, rated by Fitch, reflects the quality of risk management, good profitability and solid capitalisation.
Dr. Andrew Pospielovsky, the General Manager of AccessBank, welcoming the announcement by Fitch Ratings said: “The repeated reconfirmation by Fitch Ratings of AccessBank as the highest rated non-state owned bank in Azerbaijan is a testimony to the stability and strength of AccessBank.”
Fitch Ratings is a global rating agency committed to providing the world’s credit markets with independent and prospective credit opinions, research, and data. With 50 offices worldwide, Fitch Ratings’ global expertise, built on a foundation of local market experience, spans across capital markets in over 150 countries. Fitch Ratings is widely recognized by investors, issuers, and bankers for its credible, transparent, and timely coverage.